გაკვეთილის
თემა
|
საპრეზენტაციო პროგრამა MS
powerpoint-ი
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური მე-6 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
12 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გაიაზრებს განსხვავებას პრეზენტაციასა და სხვა სახის ვიზუალურ და საკითხავ
მასალას შორის
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან ტექსტურ რადაქტორში, გრაფიკულ რედაქტორში, ინტერნეტში
მუშაობა
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
საორგანიზაციო საკითხები (2) წუთი
Aფაზა:
( 15) წუთი მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეებს
სურათს და სთხოვს იმსჯელონ მის
შინაარსზე. მასწავლებელი ეხმარება მოსწავლეებს მივიდნენ დასკვნამდე: თუ ინფორმაციის
მიღებისას სმენის ორგანოებთან ერთად მხედველობის
ორგანოებსაც გამოვიყენებთ ინფორმაციის აღქმა უფრო ეფექტური იქნება.
B ფაზა (15) წუთი
მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს საპრეზენტაციო პროგრამის ინტერფეისს. პროგრამის
ძირითად ბრძანებებს. ტექსტის გაფორმებას, სლაიდში სურათების ჩასმას, აგებენ პირველ
სლაიდს, და უხსნის ახალი სლაიდის დამატების წესს.
Cფაზა(8):მოსწავლეები
დამოუკიდებლად აგებენ დოკუმენტის დანარჩენ სლაიდებს. მუშაობის დასრულების შემდეგ
მასწავლებელი მოსწავლეებს უხსნის დოკუმენტის სენახვის წესს.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, კომპიუტერი პროექტორი
|
შეფასება
|
მოსწავლეები შეფასდებიან რუბრიკით. (5)
|
კრიტერიუმი
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მოახდინოს განსხვავება ვიზუალურ მასალასა და პრეზენტაციას შორის
|
საერთოდ ვერ ანსხვავებს ამ ორ სახეობას
|
უჭირს განსხვავების აღმოჩენა
|
პრობლენის
გადაჭრას
სხვისი
დახმარებით ახერხებს
|
კარგად ასრულებს მოცემულ დავალებას.
|
გაეცნონ პროგრამის ძირითად ბრძანებებს
|
ვერ დაეუფლა ბრძანებების გამოყენებას
|
უჭირს ინტერფეისთან მუშაობა
|
ბრძანებების გამოყენება შეუძლია მხოლოდ სხვისი დახმარებით
|
კარგად დაეუფლა ბრძანებების გამოყენებას.
|